Timbre dedicate EURO 2012 (I): grupe, echipe, antrenori

Categorii:Filatelie
Daniel

Euro 2012 a inceput ieri, 8 iunie, in Polonia si se va termina in Ucraina, pe 1 iulie. Am intarziat cu o zi trecerea in revista a emisiunilor filatelice din intreaga lume dedicate evenimentului, dar acum este momentul primului episod: cel al componentei grupelor, cu jucatorii si antrenorii aflati la carma celor 16 calificate la turneul final, precum si cu programul jocurilor din grupe sau al transmisiilor tv in direct.

In prima prezentare de timbre dedicate Euro 2012, va invit sa vizionati setul de 16 colite (dantelate si nedantelate) emis de catre Administratia Postala a Republicii Mali. Acest lucru se intampla intr-o perioada cu numeroase tensiuni in fosta colonie franceza, la trei luni dupa o lovitura de stat militara, care au culminat cu agresarea Presedintelui interimar al republicii Mali, chiar in biroul sau, de un grup de manifestanti furiosi. Va las sa vizionati machetele finale, specificand totodata si pretul de pe piata de profil: 8 $ pentru o colita dantelata si 13 $ pentru o colita nedantelata.

Campionatul European de Fotbal "EURO 2012" - afis cu logo-ul, trofeul si cele 8 stadioane ale competitiei

Campionatul European de Fotbal „EURO 2012” – afis cu logo-ul, trofeul si cele 8 stadioane ale competitiei

Grupa A

1. POLONIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Polonia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Polonia, echipa si antrenor

2. GRECIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Grecia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Grecia, echipa si antrenor

3. RUSIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Rusia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Rusia, echipa si antrenor

4. CEHIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Cehia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Cehia, echipa si antrenor

 Program meciuri Grupa A EURO 2012 

08.06.2012     Polonia – Grecia (TVR 1, ora 19.00)
08.06.2012     Rusia – Cehia (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)

12.06.2012     Grecia – Cehia (DOLCE SPORT 1, ora 19.00)
12.06.2012     Polonia – Rusia (TVR 1, ora 21.45)

16.06.2012     Grecia – Rusia (TVR 1, ora 21.45)
16.06.2012     Cehia – Polonia (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)

Grupa B

5. OLANDA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Olanda, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Olanda, echipa si antrenor

6. DANEMARCA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Danemarca, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Danemarca, echipa si antrenor

7. GERMANIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Germania, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Germania, echipa si antrenor

8. PORTUGALIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Portugalia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Portugalia, echipa si antrenor

 Program Grupa B EURO 2012 

09.06.2012     Olanda – Danemarca (TVR 1, ora 19.00)
09.06.2012     Germania – Portugalia (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)

13.06.2012     Danemarca – Portugalia (DOLCE SPORT 1, ora 19.00)
13.06.2012     Olanda – Germania (TVR 1, ora 21.45)

17.06.2012     Portugalia – Olanda (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)
17.06.2012     Danemarca – Germania (TVR 1, ora 21.45)

Grupa C

9. SPANIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Spania, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Spania, echipa si antrenor

10. ITALIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Italia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Italia, echipa si antrenor

11. IRLANDA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Irlanda, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Irlanda, echipa si antrenor

12. CROATIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Croatia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Croatia, echipa si antrenor

Program Grupa C EURO 2012 

10.06.2012     Spania – Italia (TVR 1, ora 19.00)
10.06.2012     Irlanda – Croatia (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)

14.06.2012     Italia – Croatia (DOLCE SPORT 1, ora 19.00)
14.06.2012     Spania – Irlanda (TVR 1, ora 21.45)

18.06.2012     Croatia – Spania (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)
18.06.2012     Italia – Irlanda (TVR 1, ora 21.45)

Grupa D

13. UCRAINA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Ucraina, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Ucraina, echipa si antrenor

14. SUEDIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Suedia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Suedia, echipa si antrenor

15. FRANTA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Franta, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Franta, echipa si antrenor

16. ANGLIA

Mali, Colita "Euro Cup 2012" - Anglia, echipa si antrenor

Mali, Colita „Euro Cup 2012” – Anglia, echipa si antrenor

Program Grupa D EURO 2012  

11.06.2012     Franta – Anglia (DOLCE SPORT 1, ora 19.00)
11.06.2012     Ucraina – Suedia (TVR 1, ora 21.45)

15.06.2012     Ucraina – Franta (DOLCE SPORT 1, ora 19.00)
15.06.2012     Suedia – Anglia (TVR 1, ora 21.45)

19.06.2012     Suedia – Franta (TVR 1, ora 21.45)
19.06.2012     Anglia – Ucraina (DOLCE SPORT 1, ora 21.45)