„Cu mâna pe inimă” – Colectionarul de cuvinte

Categorii:Inceputuri
Daniel

Reiau, dupa cativa ani, plamadeala sfanta a cuvantului trosnit in miez de noapte. Din El am inceput sa-ncheg lumina, cu El am ratacit prin ganduri lumea, de El imi este dor si teama. Cuvant de dragoste de viata, de amintiri rasfrante-n umbre, ce poposesc intr-un album. Volumul „Colectionarul de cuvinte” / ilustratii de Maria Marcu-Popart / Intaia poezie: „Cu mana pe inima”.

"Cu mana pe inima" - desen de Maria Marcu-Popart

"Cu mana pe inima" - desen de Maria Marcu-Popart

Se dedică tizei întru Sânziene


N-o să-mi mai spună nimeni, niciodată,

Că am o viaţă-n faţă la 20 de ani.

Uitându-mă-n oglindă, văd pielea cam pătată

Şi-n jurul meu se-aud mulţimi de cormorani.


N-o să mai vină nimeni să mă trezească ‘neaţa

Cum tata o făcea, cu braţul plin de crini,

Acum mă uit la mine şi văd ce-mi spune faţa:

Că sufletu-mi tânjeşte după doi ochi senini.


N-o să mai creadă nimeni când o să strig că-s eu,

Acelaşi liber om, nu un portret făţarnic,

Că-mi cresc din umeri aripi şi gânduri-minereu

Aşteaptă să le scalde lumina, dar zadarnic.


N-o să mai fug prin lume, cum o făceam odată,

N-o să mai treacă anii, târându-se pe blat,

N-o să mai merg la şcoală, n-o să mai fac armată

Şi nimeni n-o să-mi spună, la patruştrei de ani, „Culcat!”


N-o să mai plouă luna cu vise repezi, stranii,

De facere de lume şi plânsete de miel…

În mine-i o revoltă şi-am să primesc ţiganii,

Că numai ei ştiu ritmul din sufletul rebel.


Daniel Marcu – Roman, 23.06.2011

24 comentarii

  1. Neamtu'
    Neamtu'
    24/06/2011 at 00:55

    Nu mai citisem de mult ceva versuri de-ale tale 🙂 La multi ani, fericiti, Daniel! Mi-e dor de voi ca de aer, noroc ca mai exista tehnologia care sa ne tina cat de cat aproape… La multi ani, inca 100 de-acum incolo!

  2. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 08:57

    @Neamtu’: Sa-mi traiesti drag prieten, ca mult mizel am mai mancat impreuna!… 🙂 Dorul ne prinde bine, si unora, si altora – mai avem timp sa meditam la cele trebuincioase sufletului. Te imbratisez si da mai departe!

  3. Roscata
    24/06/2011 at 10:27

    Frumoase versuri, va urez si eu un sincer La multi ani, fericiti, alaturi de cei dragi si sa ne vedem cu bine la cununie 😀

  4. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 11:09

    @Roscata: Asteptam sa vad cand „ai curajul” sa intri-n vorba cu al care, cica, urmeaza sa-ti puna cununiile… 🙂 Sa fii fericita alaturi de Omul pe care ti l-ai ales jumatate. Va iubim si dati mai departe!

  5. Dragos din Piatra
    24/06/2011 at 11:46

    LA MULTI ANI FERICITI DANIEl! Fericiti si impliniti intru sanziene!
    🙂

    Ziua buna(si omu bun) se cunoste de dimineata!
    Eu te-am cunoscut abia pe la amiaza insa pot sa-mi inchipui cum erai la tinerete si cum vei fi la batranete. Cam ca acum!
    😉

    Toate cele bune intregii familii, ne vedem la Piatra. Parola: cod galben!
    🙂 🙂 🙂

  6. Cristian Lisandru
    24/06/2011 at 11:51

    Ei, da, iată i foarte frumoasă supriză la final de săptămână. Versuri scrise cu sufletul, se simte asta. M-a bucurat lectura lor, îmi place mult atunci când oamenii dau sentimentelor locul şi valoare cuvenită. Nu sunt ele savoarea vieţii?
    Gândurile mele bune, Daniel, la cât mai multe poeme!
    Şi, firesc, LA MULŢI ANI!

  7. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 12:37

    @Dragos: Sa fii ocrotit si implinit, asemenea Sanzianului din mine, prietene. Mare lucru sa simti pretuirea celor din jur, imi da o stare de tinerete fara batranete… Ne vedem maine la debarcaderul Unic / prima canoe Peugeot, cum inoti pe dreapta. 🙂

  8. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 12:44

    @Cistian: Intre atatia hateri, nu ne ramane decat sa veghem iubirea impreuna. Mi-e sufletul pe tava din inceputuri si-arunc bucati din el spre lume. Ti-o spun „cu mana pe inima”, ca de la poezie la poezie. Iubiti-va si dati mai departe, ca si pana acum!

  9. mariapopart
    24/06/2011 at 12:56

    Prezenta ta imi este ca roua pe buzele uscate ale unei flori de nu-ma-uita. Privirea ta imi mangaie chipul, de fiecare data, ca o raza blanda de soare. Sufletul meu te respira in fiecare clipa. Pana la capat! Te iubesc, domnul inimii mele! La multi ani!

  10. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 13:05

    @maria: Doamna a inimii mele, te iubesc si dau mai departe…

  11. Geanina Lisandru
    24/06/2011 at 13:26

    Am preluat de la Cristian mesajul şi mă alătur urărilor lăsate de musafirii dragi.

    La mulţi ani, visele să devină realitate, iubirea să-şi păstreze prospeţimea!

  12. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 15:49

    @Geanina: Drag de Voi si de Iubirea pe care o semanati in fiecare Cuvant!… ca respiratia unei singure aripi deasupra crestelor de munti. Dintotdeauna.

  13. sonia rauss
    24/06/2011 at 17:36

    Fericitule!
    Sa nu uiti ca suntem o mana, da’ buna, de oameni care te pretuim si care te fac parte din destinul lor…
    Eu una, sunt fanul declarat Nr.1 al tau!
    LA MULTI ANI, Sanzian iubit!

  14. Daniel
    Daniel
    24/06/2011 at 17:38

    @sonia rauss: Era să te bag la spam, bloggeriţo, dacă ai adresă nouă Hai să-mi trăiască fina şi să-ţi trăiască naşu’ (de dor D2)!

  15. cotoi
    cotoi
    24/06/2011 at 22:37

    Aoleo, ce-aţi sărit toate pe bietul copil! Doar ce-a dat tonul Doamna MariaPopart şi l-aţi şi sufocat. Lăsaţi-l să mai scrie şi pe blog! La mulţi ani Daniele şi urări de sănătate din cartierul ăsta rău famat al Romanului, numit Bucureştii de Est după noua împărţeală!

  16. Doina Popescu
    24/06/2011 at 23:54

    La mulţi ani, Kolectorule!
    Frumoasă trebuie să fie viaţa într-o familie de artişti!

  17. Daniel
    Daniel
    25/06/2011 at 00:32

    @cotoi: Las’ Cornelius, ca o data pe an imi prinde si mie bine „baia de multime”. In rest, 364 zile muncesc cu placere si folos pentru binele obstesc. Salut voios Cartierul Rau Famat! 🙂

  18. Daniel
    Daniel
    25/06/2011 at 00:37

    @Doina: Gand bun sa va-nsoteasca mersul, draga Doina! Semnat: clanul artistilor (ceva mai multi de 2)…

  19. catalina
    catalina
    25/06/2011 at 22:51

    la multi ani fericiti, Daniel! 🙂 va imbratisez cu drag.

  20. Daniel
    Daniel
    25/06/2011 at 23:12

    @catalina: Sa-ti fie bine oriunde-ai fi! Nu uita sa treci prin Smirodava, cand fi-va sa te intorci in Sud-estul Europei. BIG-BIG hug.

  21. Andrei
    Andrei
    26/06/2011 at 23:33

    La Mulţi Ani !

    Priveşte cu încredere spre viitor şi nu uita că ceea ce contează după ce nu mai eşti nu este ceea ce ai învăţat ci ceea ce i-ai învăţat pe ceilalţi .

    Numai bine ! Andrei , Vatra Dornei

  22. Daniel
    Daniel
    27/06/2011 at 09:31

    @Andrei: Uite ca, de ceva vreme, tot cioplim impreuna placute de lut pe care le lasam sa zboare liber prin labirintele Internetului. Asta-i pohta ce-am pohtit-o! In rest, sa ne pastram liberi ca pasarea ceriului si Istoria se scrie de la sine. Multumesc, prietene, ca-mi esti alaturi!

  23. LOLLIPOP
    30/06/2011 at 19:00

    Sunt atat de mandra si emotionata!

  24. Daniel
    Daniel
    30/06/2011 at 21:27

    @Lollipop: Ai si de ce, ghiocelul meu! 🙂

Lasă un răspuns

Your message*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Name*
Email*
Url